EvosisEvosisEvosis
Giriş
Giriş
X
Dil
Fallout 3
Review posted by Evosis on
Fallout serisinin şu anki en son 2. oyunudur. Üçüncü kişi ve birinci kişi olarak oynayabileceğiniz bir tür rol yapma oyunu (RPG) dur. Nükleer kıyametten 200 yıl sonra ABD'de Washington DC çevresinde yer alan Vault 101 adlı sığınakta doğan karakterimizin 18 yaşından sonra Babasının bıraktığı izleri takip ederek bulduğu çok ilginç ve garip yaşadığı maceraları içerir. Oyunda Fallout serisine referanslar bolca bulunmakta ayrıca önceki oyunlar da en çok sevilen NPC lerden biri olan Dogmeat da yer almaktadır.

Serinin diğer oyunlarının aksine, bu oyunu Black Isle Studios değil, Bethesda Softworks yapmıştır.Bunun nedini Black Isle stüdyolarının 2003 yılında geçirdiği krizden dolayı kendisini toparlayamamasıdır. Bundan dolayı, pek çok kişi oyunun eski tadını vermediğini savunsa da, bazıları böyle de güzel olduğunu söyler. Oyun, diğer Fallout oyunlarının aksine izometrik kamerayla değil, birinci ve üçüncü kişi kameraları ile oynanır.Ayrıca başka bir farklılık olarak oyun California civarında değil, Washington DC civarında geçmektedir.

Oyunun hikâyesi
Oyun, kontrolleri ve nasıl kullanacağımızı bizi bir kaç yaş büyütüp göstermekle başlar: örneğin 10 yaşında silah kullanımı, 16 yaşında özellik dağılımı gibi. 18 yaşına girdiğimizde, Amata isimli bir arkadaşımız bizi uyandırarak tek ebeveynimiz, bildiğimiz tek aile olan babamızın Vault'tan kaçtığını ve Amata'nın babası olan, Vault'u yöneten Overseer'ın bizi aradığını ve kaçmamız gerektiğini söyleyecek. Vault'tan kaçmamız, dışarda, hiç bulunmadığımız, acımasız olduğu söylenen Wasteland'de hayatta kalmamız ve babamızı bulmamız gerekiyor...

Dışarıya çıktığımızda, dışarı dünyanın yozlaşmış ve kurak olduğunu görüyoruz. Birçok bilim kurgu filmindeki gibi tamamen çöl olmuş bir dünya çıkıyor karşımıza. Oyunda biraz ileledikten sonra Megaton adlı kente geliyoruz. Bu kentte babamızın nereye gittiğini öğreniyoruz. Buradan sonra üç seçeneğiniz oluyor. İlk seçeneğimiz, görevi takip edip Galaksi HAberleri Radyosu'nun merkezine gidebilirsiniz. Oyunu daha önceden oynayanlar için, onlar ya direk Rivet City'ye, ya da direk 112 numaralı sığnağa (Vault 112) gidebilirler.

Radyo merkezindeki DJ Three Dog ( Three Dog, Üç Köpek anlamına gelir) bize babamızın yerini söylüyor ancak ondan önce bize verdiği görevi ( Radyo kulesindeki alıcıyı tamir etmek / Eğer "Konuşma" yeteneğiniz yeterince yüksekse, görevi yapmanıza gerek kalmıyor) yapmamız gerekiyor.

Bundan sonra, eski bir uçak gemisinin harabeleri üzerine kurulmuş Rivet Kenti'ne gidip, babamızın daha önce çalıştığı bir doktor olan Dr. Li, bize babamızın Vault 112 olduğunu söylüyor.

Babamızın izini birkaç görevde daha takip edince en sonunda onunla buluşuyoruz. Bundan sonra babamızın, kentteki tüm suyu temizlemek için bir proje üstünde çalıştığını öğreniyoruz. Bu projeye yardım ederken, kendileri "Devlet" olarak isimlendiren Enclave Askerisi (Enclave, Türkçe'de "enderun" anlamına gelir) projeye el koyuyor. Enclave'i durdurmak için babamız kendini feda ediyor.

Dr.Li ve yardımcılarıyla "İyi Savaş"a yardımcı olan Brotherhood of Steel karargahına geliyoruz. Burada da değişik görevler yaptıktan sonra, kazanmanın tek yolunun, proje binasını ele geçirmek olduğu anlaşılıyor. 10 metrelik bir robot ile proje binasını Enclave'den kurtarıyoruz. Ancak oyunun en sonunda, bina reaktörünün aşırı ısındığını anlıyoruz ve oyunun gidişatındaki gibi karşımıza 3 farklı seçenek çıkıyor: kendimizi feda edip kodu kendimiz girmek, arkadaş bilimkadınından içeri girmesini istemek yada kodu söylemeyip reaktörün patlamasını beklemek. Oyun boyunca iyi, orta seviye yada kötü karmalar üzerine seçimler yapılabiliyor.

Oyun boyunca sayılamayacak kadar yan görevler yapılabiliyor, 100'ün üstünde keşfedilebilir kasaba ve bölgelerden değişik görevler alıp, yeni silalar ve zırhlar görüyoruz
Store Information and Prices
xboxStore
7,18 ₺
The last discount is %-106 with 14,75 ₺ 17-November-2022
steam-TP
19,99 €
The last discount is %75 with 4,99 € 12-April-2024
gog
19,99 €
The last discount is %66 with 6,66 € 17-August-2022
microsoft
47,43 ₺
The last discount is %0 with 47,43 ₺ 17-November-2022
epicGames
199,00 ₺
The last discount is %75 with 49,75 ₺ 11-April-2024
A Quick Look at the Series
Yorumlar 0
Sıralama

Daha Fazla Göster
Fallout 3
Tür
Serial
Çıkış Tarihi
Geliştirici
Dağıtıcı
User Rating
1
0
Oyuncu
Dil
Platforms
WindowsXBOX 360PlayStation 3
Subscription Services
PC Game PassXbox Game Pass
Technical information
Oyun Motoru
Fizik Motoru
Version
1.7
Processor
2.4 GHz
GPU
256 MB
RAM
1 GB
Hard Disk
7 GB
X
EvoNet Giriş
Giriş
X
Yükleniyor...
Yükleniyor...